Technologie nadruku

S³u¿ymy pomoc± podczas projektowania materia³ów do druku p³yt oraz opakowañ.

Metoda t³oczenia p³yt CD oraz DVD daje mo¿liwo¶æ bardzo wydajnego duplikowania ró¿nych materia³ów zapisanych na p³ytach, zarówno materia³ów audio, video, programów, jak i ró¿nych ich kombinacji. Najwiêksz± zalet± metody t³oczenia p³yt jest jej ogromna wydajno¶æ. W krótkim czasie mo¿na duplikowaæ po kilka tysiêcy p³yt, z których ka¿da zachowa tak± jako¶æ zapisu, jak p³yta-matka. Ogromn± zalet± t³oczenia p³yt jest tak¿e to, ¿e nie ma mo¿liwo¶ci dodania niczego do pierwotnego zapisu. Taka mo¿liwo¶æ istnieje np. w przypadku kopiowanie p³yt.

Przy t³oczeniu p³yt wykorzystuje siê ca³y szereg ró¿nych technologii. Mo¿na do nich zaliczyæ: Premastering, Glasmastering, Proces galwaniczny oraz w³a¶ciwe t³oczenie p³yt.

Premastering jest pierwszym etapem produkcji p³yty. Na tym etapie zaczyna tworzyæ siê wzorzec na p³ycie. Istnieje mo¿liwo¶æ wykonywania Premasteringu we w³asnym zakresie. Jest to mo¿liwe dziêki dostêpnym programom do nagrywania p³yt, które wyposa¿one s± w bardzo dobre funkcje premasteringu.

Glasmastering polega na wykonaniu ze wzorca tzw. matki. W tym celu wykorzystuje siê szklany kr±¿ek wykonany ze szk³a specjalnego rodzaju, które odznacza siê ogromn± odporno¶ci± na zmiany wymiarów. Szklany kr±¿ek ma ¶rednicê 30 cm i grubo¶æ oko³o 2,5 cm. Na szklany kr±¿ek nak³ada siê emulsjê ¶wiat³oczu³±. W kolejnym kroku za pomoc± specjalnego urz±dzenia laserowego na¶wietla siê obraz spirali, na której rozmieszczone s± tzw. pity i posty. Same pity i posty okre¶lane s± tak¿e jako wzgórki i wg³êbienia. W póŸniejszym etapie t³oczenia s± one odczytywane w czytniku, jako dane binarne. Nastêpnie przeprowadza siê trawienie. Jego efektem jest pojawienie siê na szkle pe³nego obrazu spirali z zapisem w³a¶ciwych danych. Tak przygotowan± szklan± p³ytê nale¿y pokryæ galwaniczn± warstw± aluminium. Do wszystkich czynno¶ci przeprowadzanych na etapie glasmasteringu nale¿y przy³o¿yæ szczególn± wagê, gdy¿ od dok³adno¶ci prac wykonanych na tym etapie zale¿y nastêpnie jako¶æ p³yty.

Proces galwaniczny polega na wykonaniu niklowych replik z metalowej p³yty matki. Ostatnia niklowa replika pos³u¿y, jako matryca i bêdzie wykorzystana do t³oczenia p³yt. Proces galwaniczny jest ca³kowicie zautomatyzowany. W czasie rozci±gniêty jest na oko³o 7 godzin. Jedna matryca przyczyni siê do wyt³oczenia kilkudziesiêciu tysiêcy p³yt.

T³oczenie p³yt wykonywane jest przy u¿yciu niezwykle wydajnych i bardzo precyzyjnych wtryskarek. Przy u¿yciu wysokiego ci¶nienia z kryszta³ków przeŸroczystego poliwêglanu formuje siê kr±¿ek. Po jednej z jego stron zapisany jest obraz z danymi. Przy wykorzystaniu metody metalizacji pró¿niowej na kr±¿ek nanoszona jest warstwa aluminium. Nastêpnie umieszcza siê warstwê cienkiego lakieru ochronnego, który ma ochroniæ aluminium przed utlenianiem. Cykl produkcyjny jednej p³yty zamyka siê w czasie oko³o 3 sekund.